menu
menu GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZARNI
drukuj

2019-08-20 13:25:08

XXXI Niedzielne Spotkanie z Historią i Folklorem



         18 sierpnia 2019 roku w Czarni odbyła się po dwuletniej przerwie największa impreza kulturalna w gminie. Została ona zorganizowana, dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy Czarnia, Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarni, Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni  jednostek OSP z Gminy Czarnia, Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP w Czarni, Kół Gospodyń Wiejskich, Rady Gminy Czarnia oraz Sołectw.

         Imprezę zrealizowano przy wsparciu finansowym: Rady Gminy w Czarni, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, WORD w Ostrołęce oraz sponsorów: właściciela Karczmy Marysieńka Roberta Balcerczyka z Myszyńca, Kurpiowskiego Banku Spółdzielczego w Myszyńcu, Firmie „Lakiernia” Marii i Andrzeja Dawidczyk z Czarni i właścicielce sklepu „Stodoła” Ewie Kossakowskiej z Surowego.

         Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie.

         Impreza obfitowała w bardzo wiele atrakcji. Pierwsza część imprezy poświęcona była dzieciom, odbyły się konkursy: plastyczny „Gmina Czarnia w Moich Oczach”, „Konkurs wiedzy  o regionie i Gminie Czarnia” oraz animacje.

         W samo południe w kościele parafialnym odbyła się Msza Święta Odpustowa z elementami gwary kurpiowskiej oraz procesja wokół  kościoła w strojach ludowych.

          Po nabożeństwie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy przez Wójta Marka Piórkowskiego. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród i podziękowań dla osób, które przyczyniły się w ostatnim okresie do promocji gminy. Przyznane po raz pierwszy Bartniki, czyli drewniane płaskorzeźby otrzymali: Męska Grupa Śpiewacza z Czarni, śpiewaczka ludowa Marianna Bączek z Bandyś i firma Aldo z Surowego. Wyróżniono także małą śpiewaczkę Emilię Dzieżyk ze swoim nauczycielem Witoldem Kuczyńskim, śpiewaka Adama Szydlika, instrumentalistów Andrzeja Rydla i Radosława Ropiak oraz sportowca Kacpra Piórkowskiego. W trakcie imprezy wręczono także nagrody laureatom konkursu „Najpiękniejsza zagroda w gminie Czarnia”. Na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Surowego, Długiego, Bandyś i Brzozowego Kąta. Panie ze wspomnianych kół przygotowały również stoiska gastronomiczne, które oferowały regionalne potrawy i napoje. W konkursie zorganizowanym przez WORD w Ostrołęce można było wygrać rower. Jego szczęśliwym posiadaczem został Jan Szydlik z Surowego.

         Ostatnim punktem imprezy były występy artystyczne, wystąpili m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Wach” z Wachu, artysta Alberto Amati wykonujący włoskie przeboje, znany i lubiany zespół Everest oraz olsztyńska formacja „Brylanty&Bażanty” na czele z Cezarym Kuczyńskim z Czarni. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a uczestnikom „Dyskoteki pod gwiazdami” przygrywała  Kapela Sobotnie Granie.



Informacje o artykule

Autor: Hanna Pliszka
Zredagował(a): Dorota Młynarska
Data powstania: 20.08.2019 13:25
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 4656

Artykuły archiwalne

Lp. Tytuł Data modyfikacji Zredagował
menu